Tisková zpráva 2017

 

Tisková zpráva ze setkání se spisovatelkou Hanou Hindrákovou, nad její novou knihou "Smrtící byznys".

 

Smrtící byznys proniká do Švýcarska

Jed na krysy. Rtuť. Arzen. Ředidlo. Nemrznoucí kapalina. To vše a mnoho dalších škodlivých věcí mohou obsahovat místo účinné látky falešné léky.

V pátek 17. listopadu 2017 od 18:30 představila spisovatelka Hana Hindráková svůj nový román Smrtící byznys, jehož hlavním tématem je právě problematika falešných léků. Akce pro české krajany se konala v Italské Katolické Misii v Curychu a proběhla pod záštitou spolku Beseda Svatopluk Čech.

Součástí večera bylo připomenutí výročí 17. listopadu, předání čestného předsednictví Jiřímu Krausovi a čestného členství Jaroslavu Olšanskému. Akce se zúčastnilo třicet krajanů.

Hana Hindráková zahájila své vystoupení promítnutím knižního traileru a vysvětlením termínu falešné léky.

„Na každé besedě se nejprve ptám účastníků, zda už někdy slyšeli o falešných lécích. Bohužel jsem ani jednou nedostala pozitivní odpověď. Lidé vůbec netuší, co všechno mohou léky obsahovat,“ říká autorka knihy Hana Hindráková a poukazuje na nutnost osvěty.

Mgr. Lucie Přinesdomová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv vysvětluje, proč se v lécích nacházejí i další složky, které by tam rozhodně patřit neměly: „Například u léčivého přípravku na mužskou potenci padělatelé často používají obyčejný inkoust tak, aby dosáhli modré barvy, která je tak typická pro originál. Z našeho pohledu jde tedy především o snahu najít něco, z čeho je možné přípravek vyrobit.“

Po přečtení úryvku z knihy pustila Hana Hindráková video ukazující improvizovanou výrobnu léků ve Švédsku, kde padělatelé používají k míchání směsí stavební míchačky na beton. Jeden den jsou v nich vyráběna antimalarika, druhý den například antibiotika a nevyhovující látky se do léků dostanou z důvodu velmi špatných podmínek výroby.

„Byl to pěkný a příjemný večer. Obdivuji, co autorka už všechno v životě zvládla a přeji jí hodně úspěchů,“ zhodnotila besedu Karolína Kubová, Češka žijící ve Švýcarsku.

„V dětství jsem Afriku vnímala jako zemi plnou slonů, žiraf, lvů a krásných dětí s černými kudrnatými vlásky. Před několika lety jsem poznala Hanu Hindrákovou, která otevřela mou dětskou truhličku a já jsem do ní vpustila další, tentokrát dospělé poznání. Věřím, že v jedné věci jsme všichni stejní. Chceme žít šťastni a v lásce. Kéž kniha Smrtící byznys přinese tento vzkaz i těm, kteří teď v zoufalství či z jiných pohnutek vyrábějí léky s jedy,“ dodala nakonec Jana Marie Jarolímková, předsedkyně spolku Beseda Svatopluk Čech.

Hana Hindráková, hana@hindrakova.cz, www.hindrakova.cz