V roce 2016 jsme začali pořádat Literární večery s českými autory. Přijeli za námi do Švýcarska a představili nám svou tvorbu. Bylo nám ctí se s nimi seznámit, poslechnout si ukázky z jejich knih a popovídat si.

 

O autorech Literárních večerů

Hana Hindráková, Literární večer 17. 11. 2017

Populární autorka románů z afrického prostředí představila svou novou knihu Smrtící byznys.

Hana Hindráková se narodila v roce 1982 v Trutnově, kde strávila dětství a vystudovala obchodní akademii.
V roce 2001 se přestěhovala do Prahy a začala studovat Mezinárodní  obchod na Vysoké škole ekonomické. V roce 2005 úspěšně složila bakalářské zkoušky a rozhodla se pro změnu hlavní specializace na Cestovní ruch. Jako vedlejší specializaci si zvolila Rozvojová studia, která podnítila její zájem o africký kontinent.

    Po vysokoškolských studiích v roce 2008 si založila vlastní neziskovou organizaci Fair, z. s. a v rámci realizace projektů rozvojové spolupráce se dostala pětkrát do africké Keni, kterou si velmi oblíbila. Země se stala hlavním tématem pro její beletristické knihy Děti nikoho, Karibu Keňa, Dobrovolnice a Očarovaná.
Prostřednictvím beletrie upozorňuje autorka na palčivé problémy černého kontinentu (děti ulice, obchod s dětmi, diskriminace HIV pozitivních lidí, aj.).

    V roce 2012 debutovala románem Děti nikoho, který se zařadil mezi nejprodávanější knihy nakladatelství Alpress v únoru 2013 a byl nominován do užšího výběru dvaceti knih na knihu roku 2012 na Databázi knih. Román byl také přeložen do angličtiny.

    Vzápětí s rukopisem knihy Karibu Keňa vyhrála soutěž Mám talent pořádanou nakladatelstvím Euromedia (2012). V lednu 2014 jí vydalo nakladatelství Alpress román Dobrovolnice, o rok později, v únoru 2015 román Očarovaná. Lovci lebek, které vydalo nakladatelství Grada v květnu 2016, jsou jediným autorčiným románem, který se neodehrává v Africe. V současné době vychází román Smrtící byznys, thriller z lékařského prostředí odehrávající se v Ugandě. Hlavním tématem jsou falešné léky a dle prvních kritik má vykročeno stát se bestsellerem.

    Hana kromě Afriky procestovala téměř celou Evropu, USA, Portoriko a přilehlé ostrovy, Kapverdy, Maroko, Egypt, Tunisko, Argentinu, Čile, Spojené Arabské Emiráty, Turecko, Nepál a Nový Zéland. O některých navštívených zemích napsala výstižné cestopisy.

Webová stránka spisovatelky: www.hindrakova.cz.

----------------------------------------------------------------------------------

Petra Hůlová, Literární večer 18. května 2017

Čtení a diskusi s autorem v prostorách Slavistického semináře Curyšské univerzity moderoval Tomáš Glanc.

 

Petra Hůlová (*1979) je pozoruhodná česká spisovatelka a aktivistka. Debutovala v roce 2002 románem Paměť mojí babičce, za který získala cenu Magnesia Litera v kategorii „objev roku“.  Za román Umělohmotný pokoj obdržela cenu Jiřího Ortena a za román Stanice Tajga cenu Josefa Škvoreckého. Celkem dosud vydala 8 knih. Petra Hůlová vystudovala kulturologii a mongolistiku a kromě vlastní tvorby učí tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, od roku 2007 přispívá do časopisu Respekt a angažuje se v české politice za Stranu zelených. V Praze provozuje kavárnu Zenit.

Na organizaci literárního večera spolupracují Slavistický seminář UZH, spolky Beseda Svatopluk Čech a Český klub Zürich.

----------------------------------------------------------------------------------

Marek Šindelka, Literární večer 21. listopadu 2016

 

Literární večer s tímto mladým českým prozaikem probíhal ve znamení čtení a diskuse.

Marek Šindelka získal ve dvaadvaceti letech cenu Jiřího Ortena (za sbírku básní Strychnin) a později cenu Magnesia litera (2011 - za prózu Zůstaňte s námi), jeho díla jsou přeložena do polštiny, holandšiny, maďarštiny, další překlady se připravují. Studoval kulturologii na Filozofické fakultě Karlovy univerzity a scenáristiku na pražské FAMU. Svůj první román Chyba vydal Šindelka v roce 2008, vyšlel také jako komiks. Následovaly dva svazky povídek Zůstaňte s námi (2011) a Mapa Anny (2011). Letos na podzim vychází jeho nový román Únava materiálu (2016).

 

Vlastní webová stránka Marka Šindelky:

https://mareksindelka.wordpress.com/

----------------------------------------------------------------------------------

Helena Koudelková-Eser, Literární večer 28. října 2016

 

Tento večer nám jsme se seznámili s knihou Tanec života - autobiografií Heleny Koudelkové-Eser, která začala svou kariéru jako sólistka baletu. S úspěchem si vyzkoušela revuální show v Paříži. Po roce 1968 se stala v Zürichu žádanou fotomodelkou a založila zde uznávanou modelingovou školu. Paní Eser je charismatická a krásná dáma, která měla opravdu pestrý život.

 

Na článek a rozhovor o knize můžete podívat na stránkách Českého rozhlasu: https://www.rozhlas.cz/plzen/nasihoste/_zprava/jako-modelka-prorazila-ve-ctyriceti-predtim-ucila-gotta-tancit--1575632

 

----------------------------------------------------------------------------------

Tereza Boučková, Literární večer 12. května 2016

 

Román Rok kohouta, který nám představila na Literárním večeru, obsahuje autobiografické prvky. Slovo kohout, pojímá spisovatelka nejen ve spojitosti s příjmením otce, ale také jako znamení v čínském kalendáři. Autorka sama je narozena v roce kohouta, jež hlásá překonání všech těžkostí. Místo toho se objevuje nespočet problémů, které působí negativně na rodinné vztahy, přichází pracovní těžkosti, či krize středního věku. Autorčin rok kohouta zprvu plný beznaděje však díky odvaze přinese své ovoce.

Tereza Boučková se narodila v roce 1957 v Praze. Její život zásadně ovlinilo podepsání Charty 77 a jako nejmladší dcera Pavla Kohouta se nemohla věnovat studiu, nýbrž byla nucena pracovat v pozici pomocnice, aby ufinancovala své živobytí. Od roku 1989 zveřejnila 5 děl s prózou a sbírku fejetonů. Nyní pracuje jako spisovatelka, scenáristka a publicistka. K významým dílům patří: Indiánský běh, Křepelice, Když milujete muže, Krákorám, Rok kohouta, Život je nádherný, román, bestseler, vyšlo v nakladatelství Odeon v říjnu 2016.

Ministerstvo obrany udělilo Tereze Boučkové ocenění za účast ve třetím odboji; za to, že se aktivně postavila komunistické totalitě. Spisovatelka převzala pamětní dekret a odznak 29. března 2017 v Konferenčním sále Vojenského klubu Praha.

„Ve dvaceti jsem Chartu podepsala. Bylo to v době, kdy mě už nevzali na školu. Pak jsem hrála v bytovém divadle, které bylo docela důležité, protože to byl takový akt svobody. Pak jsem opisovala Chartu, rozšiřovala různé materiály, chvilku jsem dělala pravou ruku Václavu Havlovi,“ řekla Boučková, která si prý ocenění velmi váží. (zdroj Český rozhlas)

Spolek Beseda Svatopluk Čech se připojuje k blahopřání!

 

Vlastní webová stránka Terezy Boučkové:

https://www.terezabouckova.cz/cz

Informace o spisovatelce na Wikipedii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tereza_Bou%C4%8Dkov%C3%A1

 

----------------------------------------------------------------------------------

Michal Konštacký, Literární večer 2. dubna 2016

 

Autorské čtení z fejetonů z první vydané knihy Nejezte hříbata!, a z připravované druhé. Kniha humorných autobiografických povídek a fejetonů ze života lékaře pohybujícího se v absurdním prostředí českého zdravotnictví i mezinárodního výzkumu. Autor s laskavým humorem glosuje nejrůznější situace a postřehy ze života doma i v cizině. Některé fejetony kolují anonymně po internetu a často téměř zlidověly. Spisovatel doplnil setkání promítáním vlastních fotografií a obrázků.

Michal Konštacký je lékař, kardiolog a angiolog, publikuje odborné práce z oboru, též publicista populárně-naučných periodik. Jeho fejetony můžete najít i na webu Neviditelný pes, kde ještě v roce 2014 píše o svých zkušenostech ze života ve Švýcarsku. Poslední nalezený rozhovor online zde: „Vždy k sobě budu hledat lidi, co září, a práci, která inspiruje“: https://www.vaseliteratura.cz/rozhovory/1929-michal-konstacky

 

----------------------------------------------------------------------------------